„Držák, na kterého je spoleh,“ říká farmář pracují s vály GOLEM 540

Období jara přináší také potřebu věnovat pozornost stavu luk a pastvin. Tedy napravit škody způsobené přes zimu černou zvěří, zvážit vyčesání mechů, šetrné prokypření a provzdušnění půdy, stejně jako případný přísev. Všechny tyto úkony lze uskutečnit s využitím největších lučních válů na trhu GOLEM od české společnosti SMS CZ. A protože není nad zkušenost farmáře, zajeli jsme vyzpovídat pana Jungvirta z Čech, jak mu jeho GOLEM 540 pomáhá v jeho práci a potřebách.

Pana Jungvirta, soukromého farmáře hospodařícího na 570 ha pozemcích u vodní nádrže Lipno v Čechách v blízkosti rakouských hranic, jsme navštívili plní očekávání, jakou zpětnou vazbu nám poskytne na své luční vály GOLEM 540.

Stroj na farmě využívám více než čtyři roky a za tu dobu jsem s ním nemusel řešit žádné problémy. Je to robustní stroj, jednoduchý na ovládání, který nám pomáhá kultivovat pastviny a zlepšit růst a stav našich pícnin,“ začíná své vyprávění o zkušenostech s GOLEMEM František Jungvirt.

Farmář se společně se třemi svými pracovníky stará také o 200 ks dobytka určeného na maso. Farma hospodaří v režimu bio, tedy na svých pozemcích nevyužívá žádná nestatková hnojiva.

„Před přibližně pěti lety jsem při návštěvě sousedního zemědělského družstva nabyl dojmu, že stav a kvalita jejich píce byla v lepší kondici, než má. Zjistil jsem, že pro údržbu svých pastvin využívají luční vály. Od tohoto zjištění pak následovala rychlá cesta k tomu si najít výrobce těchto strojů a zjistit nabídky. Po jednáních se zástupci společnosti SMS CZ s.r.o. jsem se rozhodl zakoupil jejich model GOLEM 540. A musím říct, že s jeho pořízením se zlepšil stav a kvalita pastvin i píce samotné,“ vypráví Jungvirt.

Při výběru strojů se farmář zajímal o využití stroje v praxi, tedy co mimo válení půdy se strojem získá a za jakou cenu. Vítězem se nakonec staly vály GOLEM.

„S pracovním záběrem 5,4 m máme stroj, se kterým se o naše výměry postaráme rychle. Líbí se mi také, že stroj můžeme využít nejenom pro uválení, ale díky sečce zároveň přisíváme, obnovujeme pastviny a vyčesáváme i mechy bez nutnosti narušení povrchu,“ upřesňuje Jungvirt a pokračuje: „V naší lokalitě se potýkáme s divokými prasaty, a tak je pro nás důležité každé jaro upravit stav pastvin po jejich řádění a poškozená místa srovnat, zhutnit a přisít. S tímto nám GOLEM perfektně pomáhá.“

Stroj pana Jungvirta je vybaven třemi klasickými hladkými válci o tloušťce 20 mm, a to z důvodu kopcovitého a kamenitého terénu. Tlustostěnné řešení chrání válce před jejich poškozením. Válce je navíc možné dotížit vodou, nebo jejím upuštěním odlehčit, podle potřeby.

Farmářův stroj je vybaven secí nástavbou o objemu 300 l a také dvouřadými bránami s pevnou smykovou lištou. Výšku lišty si operátor stroje nastavuje mechanicky, ale na přání je možné pořídit i verzi s hydraulicky nastavitelnou výškou. Vály GOLEM z Čech jsou agregovány s traktorem Deutz-Fahr o výkonu 165 koní.

„Za celé čtyři roku jsme řešili pouze jednu zmáčknutou hadici na setí, jinak nic. Za mě jde o držáka, na kterého je spoleh,“ uzavírá své vyprávění František Jungvirt.

Luční vály GOLEM jsou k dispozici ve dvou verzích – GOLEM 300 a GOLEM 540. Stroje se liší pracovním záběrem 3 a 5,4 m. Užší verze je osazena jediným válcem, zatímco GOLEM 540 je vybaven hned třemi. V transportní poloze stroj hydraulicky zvedne krajní dva válce kolmo vůči stoji. Hmotnost se pohybuje dle potřeby a míry dotížení válců od 1,9 tun až do 11,3 tun. Stroj je oblíben i pro širokou nabídku příslušenství, od různé síly stěn válců, přes secí nástavbu, svahovou brzdu, flotační kola, až po různé typy rovnacích sekcí. Jde zkrátka o největší a nejtěžší vály na trhu, které mají robustní konstrukci, jsou odolné a jednoduché na ovládání.

Více informací o lučních válech GOLEM najdete na webu www.smsc.cz nebo v síti autorizovaných prodejců strojů SMS CZ.

Novinky
10 % Sleva na stroje SMS CZ
16 Červen 2024

Čeští farmáři se v červnu mohou těšit na představení techniky SMS CZ na domácí půdě, a to hned na dvou akcích. Nejprve 18. a 19. 6. zavítají rokycanské stroje na výstavu Naše pole do Zbýšova u Čáslavi a 20. 6. se představí na Zemědělské výstavě na Hadačce. Pro návštěvníky je navíc nachystána atraktivní prodejní akce v podobě 10 % slevy při nákupu techniky SMS CZ.

Severit G 1200
12 Červen 2024

Český výrobce techniky na zpracování půdy a luk, SMS CZ s.r.o. uvádí na trh nový model kompaktoru SEVERIT G s pracovním záběrem 12 m. Rozšíření se dočkala také řada hloubkových kypřičů TALON MEDIUM o stroje se záběry 4 a 5 m.

Terres en fête - Arras
06 Červen 2024

Od 7. června do 9. června se koná francouzská výstava Terres en fête, která se s průměrnou návštěvností až 85 000 lidí řadí mezi významné zemědělské události v zemi s dopadem zejména pro střední a severní část Francie. SMS CZ bude u toho, na ploše E17 partnera Fumery Pieces budou k vidění hned 4 rokycanské stroje.

CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_019/0004523 - Nová technologie rafinace spalin a eliminace persistetních organických látek využitím odpadního sorbentu 

je spolufinancován Evropskou unií

Oveřená technologie: nová technologie rafinace spalin pro snižování kyselých plynů  a persistentních organických látek. Popoprovoz nové technologie rafinace spalin

CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_019/0004522 - Nová nízkonákladová technologie pro katalytickou redukci oxidů dusíku ve spalinách určená pro malé a střední emisní zdroje

je spolufinancován Evropskou unií

Oveřená technologie nové katalytické metody snižování NOx ve spalinách. Návrh a konstrukce nové technologie DeNOx instalované na poloprovozní spalovací jednotce VŠB-TUO.

Výstavy 2017-2019

je spolufinancován Evropskou unií

Uchopit pozici na zahraničních trzích a snažit se získat a uchopit pozici na trzích, kde naše stroje ještě nejsou tolik známé.

Účast na zahraničních výstavách 2018-2020

je spolufinancován Evropskou unií

Udržet pozici na zaharaničních trzích, udržet podíl vývozu firmy na cca 70-ti procentech produkce a získavat trhy nové, aby mohlo dojít k vyrovnání případného poklesu kupní síly(vlivem stavu zemědělství a  dotací), v některé zemi kam vyvážíme.

Optimalizace strojně-technologického vybavení pro potřeby výrobních procesů nově vyvíjených a inovovaných produktů společnosti SMS CZ s.r.o.

je spolufinancován Evropskou unií

Inovace výrobních procesů a výroba inovovaných produktů