GOLEM – největší a nejtěžší luční vály na trhu

Luční vály GOLEM z produkce rokycanské společnosti SMS CZ s.r.o. patří s pracovním záběrem 5,4 m a hmotností až 11 tun mezi největší a nejtěžší produkt ve své kategorii na trhu. Díky širokému příslušenství dokáže sloučit několik operací do jedné a zajistit tak komplexní péči o trvalé travnaté porosty.

Stroj z dílny české společnosti SMS CZ s.r.o. vyniká robustností, jednoduchostí, nenáročností na obsluhu i údržbu a provozní spolehlivostí.

První rokycanské luční vály LV 520 byly vyrobeny v roce 2005 a šlo o holé vály bez příslušenství a jiných možností. Za téměř 18 let své existence prošel stroj řadou vylepšení a modernizací včetně rozšíření pracovního záběru. Dnes je GOLEM nabízen v pracovních záběrech 3 m (GOLEM 300) a 5,4 m (GOLEM 540).

Třímetrová verze stroje je osazena jedním válcem usazeným v  robustní konstrukci. Hmotnost válu se pohybuje od 2,5 tu do 4,5. tun. 

GOLEM 540 má třídílný rám, hydraulicky skládaný a je vybaven celkem třemi válci každý o šířce 1,95 m. Jednotlivé válce se částečně překrývají a pozemek je tak zpracovaný v celém záběru stroje. Váha stroje je od 5,5 tuny až do 11 tun u plné výbavy a s vodní náplní ve válcích. Zvednutí křídel do transportní polohy je možné i s vodou naplněnými válci a křídla jsou zajištěna proti uvolnění automatickým zámkem. Stroj je homologovaný pro provoz na pozemních komunikacích a v transportní poloze dosahuje šířky 2,56 m. GOLEM 300 není skládaný, jeho celková šířka 3 m rovněž dovoluje přepravu po veřejných silnicích.

Celkovou hmotnost válů je možné ovlivnit vodou plnitelnými válci. K jejich naplnění slouží otvory z boku válce zajištěné ocelovou zátkou. V případě potřeby se tak může zvýšit dotížení stroje a přítlak válů až na 2 t na 1 m záběru. SMS CZ nabízí navíc několik typů válců o různých tloušťkách stěn, od 10 přes 14 až po 20 mm. V kamenitém terénu válce s 20 mm tloušťkou bezpečně zatlačí kameny na povrchu pozemku bez rizika promáčknutí válu. V nabídce je i hrotový válec, tzv. Aerátor, vhodný k provzdušnění trvalých travních ploch. Válec je osazen 17 cm vysokými hroty z otěruvzdorného materiálu. Hladké válce jsou osazeny stěrkou pro stírání nečistot a bránění zahlcení stroje.

Jistě potěší fakt, že pro provoz válců postačí tažné stroje o výkonech 60 HP (GOLEM 300) respektive 110 HP (GOLEM 540). GOLEM 300 se do traktoru zapojuje okem o průměru 40 mm, GOLEM 540 pak disponuje rozporkou kategorie III. Pracovní rychlost GOLEMA je od 6 do 10 km/hod a v dopravě se může pohybovat rychlostí do 30 km/h.

Stroj je osazen širokými transportními koly, které se v pracovní poloze vyzvednou nad stroj. Standardně jsou stroje nabízeny s koly o šířce 400 mm (GOLEM 300) a 482 mm (GOLEM 540) a s ráfky o průměru 15,5 pace (GOLEM 300) a 17 palců (GOLEM 550). Na přání je možné GOLEMA osadit flotačními koly se šířkou 550 mm a ráfky o průměru 22,5 palce.

Perfektního kopírování terénu je dosaženo volným umístěním křídel na rám stroje u modelu GOLEM 540. Řešení umožňuje jak diagonální, tak i příčné kopírování, a to i do negativních, tedy záporných úhlů. GOLEM si tak hravě poradí i s členitým a kopcovitým terénem.

Bezpečnost stroje lze zvýšit využitím svahové brzdy prostředního válce u modelu GOLEM 540. Bubnovou brzdu doporučuje výrobce využít zejména v členitém terénu a brzda je ovládána pneumaticky přímo z kabiny traktoru.

Vály je možné vybavit širokým příslušenstvím. Vedle již zmíněných různých typů válců, transportních kol a brzdy, je GOLEMA možné osadit secí nástavbou s objemem násypky od 120 do 300 l. Nástavba se pohodlně ovládá z kabiny traktoru. Zapomenout nesmíme ani na rovnací sekce, které jsou umístěny na rámu stroje před jednotlivými válci. K dispozici jsou hydraulicky ovládané dvouřadé brány s pevnou smykovou lištou nebo pružným smykem s několika typy ostří na výběr.

Luční vály GOLEM nacházejí uplatnění při rovnání pozemků a konsolidaci povrchu poškozeného černou zvěří, či dobytkem, nebo pohybem jiné techniky. Jsou vhodné pro zamačkávání kamenů, vyčesávání mechů a stařiny, provzdušnění porostu, ale také pro přísev, či výsev travních směsí a aplikaci hnojiv.

Více informací o lučních válech GOLEM najdete zde.

Novinky
10 % Sleva na stroje SMS CZ
16 Červen 2024

Čeští farmáři se v červnu mohou těšit na představení techniky SMS CZ na domácí půdě, a to hned na dvou akcích. Nejprve 18. a 19. 6. zavítají rokycanské stroje na výstavu Naše pole do Zbýšova u Čáslavi a 20. 6. se představí na Zemědělské výstavě na Hadačce. Pro návštěvníky je navíc nachystána atraktivní prodejní akce v podobě 10 % slevy při nákupu techniky SMS CZ.

Severit G 1200
12 Červen 2024

Český výrobce techniky na zpracování půdy a luk, SMS CZ s.r.o. uvádí na trh nový model kompaktoru SEVERIT G s pracovním záběrem 12 m. Rozšíření se dočkala také řada hloubkových kypřičů TALON MEDIUM o stroje se záběry 4 a 5 m.

Terres en fête - Arras
06 Červen 2024

Od 7. června do 9. června se koná francouzská výstava Terres en fête, která se s průměrnou návštěvností až 85 000 lidí řadí mezi významné zemědělské události v zemi s dopadem zejména pro střední a severní část Francie. SMS CZ bude u toho, na ploše E17 partnera Fumery Pieces budou k vidění hned 4 rokycanské stroje.

CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_019/0004523 - Nová technologie rafinace spalin a eliminace persistetních organických látek využitím odpadního sorbentu 

je spolufinancován Evropskou unií

Oveřená technologie: nová technologie rafinace spalin pro snižování kyselých plynů  a persistentních organických látek. Popoprovoz nové technologie rafinace spalin

CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_019/0004522 - Nová nízkonákladová technologie pro katalytickou redukci oxidů dusíku ve spalinách určená pro malé a střední emisní zdroje

je spolufinancován Evropskou unií

Oveřená technologie nové katalytické metody snižování NOx ve spalinách. Návrh a konstrukce nové technologie DeNOx instalované na poloprovozní spalovací jednotce VŠB-TUO.

Výstavy 2017-2019

je spolufinancován Evropskou unií

Uchopit pozici na zahraničních trzích a snažit se získat a uchopit pozici na trzích, kde naše stroje ještě nejsou tolik známé.

Účast na zahraničních výstavách 2018-2020

je spolufinancován Evropskou unií

Udržet pozici na zaharaničních trzích, udržet podíl vývozu firmy na cca 70-ti procentech produkce a získavat trhy nové, aby mohlo dojít k vyrovnání případného poklesu kupní síly(vlivem stavu zemědělství a  dotací), v některé zemi kam vyvážíme.

Optimalizace strojně-technologického vybavení pro potřeby výrobních procesů nově vyvíjených a inovovaných produktů společnosti SMS CZ s.r.o.

je spolufinancován Evropskou unií

Inovace výrobních procesů a výroba inovovaných produktů